...::: ANTONIN :::...
KSIĄŻĘCY PAŁAC MYŚLIWSKI W ANTONINIE
Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie wybudowany został dla księcia Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1821-1824. Projektantem był Karl Friedrich Schinkl. Jest to budowla czterokondygnacyjna, zbudowana z drewna na planie krzyża greckiego z centralną salą na całą wysokość pałacu. Wokół sali znajdują się dwie kondygnacje balkonów z których w trzech skrzydłach umieszczono pokoje a w czwartym, klatkę schodową. Na środku sali zbudowano piec z kominem ozdobionym porożami. Do ośmiobocznego korpusu dobudowano cztery trzykondygnacyjne skrzydła na planie kwadratu. Na szczycie dachu umieszczono widokowy belweder. Wystrój wnętrz ze scenami polowań podkreśla myśliwski charakter pałacu.
Całość jest położona w 12 hektarowym parku. Do wybuchu II wojny światowej pałac należał do Radziwiłłów. W latach 1827 i 1829 w pałacu gościł Fryderyk Chopin. Po wojnie mieścił się tu ośrodek kolonijny, a następnie po remoncie w latach 1974-78 przeznaczono go na Dom Pracy Twórczej. Organizowano tutaj plenerowe koncerty chopinowskie.
W parku na wyspie położonej na sztucznym stawie znajduje się symboliczny nagrobek córek Antoniego Radziwiłła. Po drugiej stronie szosy z Ostrowca nad jeziorem w latach 1836-38 zbudowano kaplicę-mauzoleum Radziwiłłów, w którym są pochowani Antoni Radziwiłł z rodziną. Obok mauzoleum znajdują się również groby jego potomków.
Opis historii zaczerpnięty ze strony Włodzimierza Jacka Adamskiego
GALERIA
Antonin - Pałac Myśliwski Radziwiłłów (godfryd)
Antonin - Pałac Myśliwski Radziwiłłów (godfryd)
Antonin - Pałac Myśliwski Radziwiłłów (godfryd)