...::: BOLESŁAWIEC :::...
ZAMEK KRÓLEWSKI W BOLESŁAWCU
Zamek w Bolesławcu został wzniesiony na sztucznym pagórku na zachodnim brzegu rzeki Prosny. Pierwsza wzmianka z 1268 roku stwierdza że budowniczym był książę Bolesław Pobożny. Zbudowano go z cegły na fundamentach z kamieni eratycznych. Ma kształt owalu o łącznej długości murów około 170 m. Grubość murów obwodowych sięga 2,4 m, a wysokość do chodnika straży ponad 5 m. W północnej części dziedzińca stoi ośmioboczna baszta o wysokości 22 m. Do warowni wjeżdżało się od południa przez bramę, z której do dzisiaj pozostały ruiny. We wschodniej części dziedzińca przylegając do muru stały dwa budynki mieszkalne, obecnie ledwie widoczne w postaci fundamentów.
W XIV wieku zamek przechodzi w ręce Kazimierza Wielkiego, który jest prawdopodobnie budowniczym obecnego założenia. Około roku 1390 zostaje rozbudowany przez Władysława Opolczyka. Po wojnie w 1391-1401 z Władysławem Jagiełłą zostaje siedzibą starostwa. W XV i XVI wieku następowały kolejne przebudowy, które nie wprowadziły wielkich zmian, dopiero starosta Kacper Denhoff w latach 1625-1628 przekształcił zamek w wygodną rezydencję. Jako rezydencja starościńska, budowla o cechach barokowych przetrwała do 1704 roku. Po tej dacie została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę.
W latach 1972-1979 przeprowadzono gruntowne badania terenowe, w wyniku których zamek odgruzowano, zaznaczono i zakonserwowano przebieg murów. Do ruin dostać się można przechodząc koło starego młyna nad jeziorem, zamienionego na hotel. Młyn strawił pożar na początku 2007 roku.
Opis historii zaczerpnięty ze strony Włodzimierza Jacka Adamskiego
GALERIA
Bolesławiec - Wieża Zamkowa (godfryd)
Bolesławiec - Wieża Zamkowa (godfryd)
Bolesławiec - fragment Murów na tle Wieży Zamkowej (godfryd)
Bolesławiec - Mury Zamkowe (godfryd)
Bolesławiec - zabytkowy młyn przed spaleniem w 2007r. (Włodzimierz Jacek Adamski)
Bolesławiec - ruiny spalonego zabytkowego młynu (godfryd)
Bolesławiec - ruiny spalonego zabytkowego młynu (godfryd)
Bolesławiec - ruiny spalonego zabytkowego młynu (godfryd)